Halı Yıkama

Halı Yıkama

Nisa Eskişehir halı yıkama, halılar evlerimizin temel eşyasıdır. Gerek güzelleştirme gerek ihtiyaç amacı ile alınan halılar zaman ve bakımına göre çabuk yıpranan bir unsurdur. Bundan dolayı, hayatımızda önemli yeri olan halıların bakımı ve temizliği çok önemlidir. En az motifleri, modeli ve kalitesi kadar bakımın özeni önemlidir. Bundan sebep halı yıkama firmanızı seçerken bir kez daha düşünmenizde fayda vardır. Nisa halı yıkama halılarınızı sizin kadar değerli gören bir firmasıdır. Halıların temizliği, evimizin hijyeni ve güzelleşmesi açısından çok önemlidir. Bulunduğunuz bölgelerde çok sayıda halı yıkama hizmeti veren firmalar mevcut olabilir, fakat hepsi üstesinden gelebilecek firmalar mıdır? Önemli olarak hizmet veren firmanın personelinden başlamak üzere kullanılan temizlik ürünlerine kadar, sağlık ve teknik birleşimini en iyi şekilde icra edebilmektir. Sıkça sektörde hizmet eden firmalar hakkında sorulan sorulara cevap vermek gerekir ise; bu teknikleri iyi bilen kurumsal halı yıkama firmalarına nasıl ulaşabiliriz? Halılarınız geri geldiğinde gerekli temizliğinin yapıldığını nasıl anlarız? Gibi sorulara dilerseniz cevap verelim.

Halı Yıkama İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hanede her odamızda bulunan halılar, bizimle doğrudan temas eden bir temel eşyadır. Bundan dolayı halıların her daim temiz kalması sağlığımız için çok önemli bir durumdur. Halıların çeşitliliği ve yapısı gereği, kirli olduğunu gözle göremeyebiliriz, çoğu zaman kirini derin yapısında saklayabilir. Sadece kir, toz veya leke değil sorun, aynı zamanda vücudumuzdan dökülen ölü deri pulları da halılarımızın derinliğine yerleşir. Her daim ayak altında olduğu için, temiz kalması da mucize olur ve sürekli lekelenmeye maruz kalır. Lekeye bağlı temizleme sorunları da çıkabilir. Örneğin en zorlu olanı çay lekesi, bunu takip eden yemek yağı, zorluk derecesini en üst seviyelere çeker.

Halı yıkama kesinlikle sıcak su ile yapılmamalıdır, sıcak su özellikle kaliteli halıların ilmiklerine zarar verebilir, sürekli uygulanması halinde renklerini soldurur, kesinlikle soğuk su veya hafif ılık kullanılmalıdır. Bir diğer husus ise suyun tazyik konusunda dikkatli olunmalı, çok tazyikli su ile yıkanan halılarda deformasyonlar meydana gelebilir. Özellikle sert yapıya sahip halıların ilmikleri dahil, deformasyona uğradığı kesinliktir.

Halı yıkama sonrasında dikkat gerektiren hususlardan biri de halının durulanması dır. Halı iyi durulanması gerekir aksi taktirde halı çabucak kirlenebilir, halı arasında deterjan (kimyasal) kalabilir ve bundan dolayı yıpranmasına neden olduğu gibi ömrünü ayrıca etkiler. Her yıkama sonrasında, durulamanın kontrolü dikkatlice yapılmalıdır.

               Halıya nüfuz eden ölü deri pulları nasıl temizlenir? Masum bir deri deyip geçmeyin, birikilen deri pulları sağlık açıdan sorun olmaya başlar. Vücut derimiz çok yağlı bir yapıya sahip olduğundan, dökülen bu deri pulları kısa bir süre sonra halılarımızda mikroorganizmaların oluşmasına neden olur, gözle görünmeyen bu canlı varlıklar bizim sağlığımız için tehdit olmaya başlaması bir yana, önem verdiğiniz halınıza da zarar vermektedir. Halı yıkama için kullanılan deterjanlar veya temizlik maddelerin ayrıca iyi birer yağ çözücü ve anti bakteriyel özelliğe sahip olmalıdır. Halılarımızın temizliği önemli olduğu gibi, periyodik yapılmasına da özen gösterilmelidir.

               Çay lekesi nasıl temizlenir? Bizim kültürümüzde her yemekten sonra ikram olarak çay vardır. Çay servisi ve içimi esnasında bardak devrilmesi olasılığı vardır, böyle bir durum karşısında, halılarda bırakacağı lekeler sorun olmaya başlar. Çay lekesi özellikle beyaz halılarda temizlenmesi çok zordur, çay lekelerini halının arkasını ve önünü tamamen yıkanması ile temizlenir. Bu tip lekeler halının en derin kısımlarına nüfus ettiğinden, halının her iki tarafı yıkanması gerekir. Halı yıkama doğru yapılması halinde çay lekesi kalmaz.

               Nasıl toz alınmalı? Günlük olarak halı tozu alınsa da, halının derin ilmikleri nedeni ile kir ve tozlar buraya yerleşir. Halı yıkamaya başlanmadan önce, kesinlikle halı iyi bir şekilde tozundan arındırılmalıdır. Halının kaliteli veya sık dokunmuş olması, çırpma işlemi yapılırsa halının dokuma yapısını bozmadan toz alınması gerekir.

              Beyaz halı nasıl yıkanmalı? Beyaz halıların yapımında kullanılan ipliklerin yapısına dikkat edilmesi gerekir. Beyaz yün halıda kullanılacak olan ağartıcılar dır, halının rengini rahatsız edebilir. Şayet halının iplikleri pamuk veya polyester’den oluşuyorsa, temizlik için kullanılacak ağartıcı hiçbir şekilde zararı olmayacağı gibi daha temiz gözükmesini sağlayacaktır.

             Renkli halı nasıl yıkanmalı? Renkli desen ve motifli halılarda dikkat edilmesi geren halının yapısıdır. Hiç bir koşulda yıkamada sıcak su kullanılmamalıdır. Sıcak su ile yıkama renkli halının rengini soldurur. Leke çıkarmak veya halıyı daha iyi temizlemek için kesinlikle ağartıcı içeren deterjan olsun leke çıkarıcılar olsun kullanılmamalıdır. Çok basitçe tercih etmeniz gereken deterjanların yağ sökücü ve anti bakteriyel özellikli olması yeterlidir. Eskişehir Nisa halı yıkama fabrikası

Bu websitenin seo ve yazılım çalışması nisa halı yıkama tarafından yapılmaktadır.